Moja wizytówka

Henryk Stokłosa


Perła Polskiej Gospodarki dla Farmutilu

  • 07 maj 2012

ZRP Farmutil HS SA uzyskał prestiżowy tytuł Perły Polskiej Gospodarki w rankingu polskich przedsiębiorstw przeprowadzonym przez Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

Trudno zliczyć, które to już z kolei prestiżowe wyróżnienie stało się udziałem firmy senatora Henryka Stokłosy. Uzyskanie przez śmiłowski Farmutil tytułu Perły Polskiej Gospodarki stało się możliwe dzięki realizowanym inwestycjom oraz dynamicznemu zwiększaniu przez firmę swoich przychodów w ciągu ostatnich lat. - Spółka Farmutil została wyróżniona za konsekwentną realizację polityki i strategii przedsiębiorstwa oraz pozycję lidera wśród najbardziej dynamicznych i najbardziej efektywnych przedsiębiorstw w Polsce - stwierdził prof. Leszek Jasiński, dyrektor INE PAN, uzasadniając przyznanie nagrody.

Tegoroczna edycja rankingu jest już dziewiątą z kolei. Polska Akademia Nauk wyróżnia co roku firmy najbardziej efektywne i skuteczne, które z wykorzystywanych zasobów pracy i kapitału potrafią osiągnąć najlepsze efekty. Ranking tan, jako jedyny w Polsce, nie jest dokonywany na podstawie subiektywnych ocen, lecz wyłącznie w oparciu o algorytm przygotowany przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN. Ponieważ nie ma możliwości zbadania całego zbioru aktywnych w naszym kraju firm, ograniczono się do tych, których przychody z działalności wyniosły ponad 100 mln zł. Jako że nie ma powszechnie uznanej miary wszystkich aspektów działalności przedsiębiorstwa, za „perłę polskiej gospodarki” uznaje się firmę, która spełnia minimum każdego z siedmiu cząstkowych kryteriów efektywności, przyjętych w międzynarodowej praktyce audytorskiej. Kryteria te to: procentowy wzrost przychodów ze sprzedaży jako miara dynamiki rozwoju przedsiębiorstwa, rentowność obrotu jako miara efektywności bieżącej działalności, ogólny poziom zadłużenia, stopa zwrotu na aktywach, stopa zwrotu na zainwestowanym kapitale, produktywność kapitału ludzkiego, rzeczowego i finansowego oraz wydajność pracy.

- Bardzo cieszy na fakt, że uzyskaliśmy tytuł, który nie jest przyznawany przez grupę osób, lecz tylko i wyłącznie w oparciu o kryteria stosowane w praktyce międzynarodowej – mówi prezes Zarządu Farmutilu, Przemysław Andryszak. I dodaje: - To dla nas potwierdzenie, że decyzje inwestycje z minionych kilku lat okazały się słuszne i że rozwijamy się we właściwym kierunku. W tym miejscu należą się podziękowania głównym akcjonariuszom ZRP Farmutil HA SA Państwu Annie i Henrykowi Stokłosom oraz pracownikom naszej spółki.

Uroczysta gala wręczenia Pereł Polskiej Gospodarki odbyła się 28 listopada br. w Teatrze Wielkim w Warszawie. Gościem specjalnym imprezy był Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek. Zaproszenie przyjęli także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Rządu i Parlamentu oraz osobistości świata gospodarki, nauki, kultury, sztuki i dyplomacji. Patronat honorowy na plebiscytem objęli wicepremier Waldemar Pawlak oraz prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber.

(mb)


Dane kontaktowe

Biuro Henryka Stokłosy

Śmiłowo, ul. Pilska 48
64-810 Kaczory

  henryk.stoklosa@farmutil.pl

  tel. 67 281 41 40

  kom. 667 984 000

  fax 67 281 41 44


 

Rzecznik Prasowy

Marek Barabasz

  rzecznik@farmutil.pl

  kom. 667 984 040